Jak napisać CV (życiorys)? - Praca-Tech.pl
 
strona głównaJak napisać CV?

Jak napisać CV?

 1. Estetyka - przejrzystość i czytelność.
 2. Struktura i treść.
 1. Podczas pisania CV trzeba pamiętać, aby informacje w nim zawarte były przejrzyste i czytelne. Należy unikać szczegółowych opisów oraz zbędnych informacji. Należy pamiętać, że rekruter czy właściciel firmy otrzyma mnóstwo CV, a czytanie dużej ilość życiorysów jest męczące, tak więc postarajmy się ułatwić mu pracę.

  Skupmy się na formacie czcionki, odstępach między wierszami oraz między blokami tekstu, nie należy pogrubiać czcionki więcej niż raz na blok tekstu (np. w punkcie z pojedynczym doświadczeniem wystarczy pogrubić tylko stanowisko). Proszę także nie robić zbyt wielkich odstępów między wierszami oraz nadawać czcionce zbyt dużej ilości kolorów (dwa to maksimum), uważajmy aby z czymś nie przesadzić. Pamiętajmy o równych marginesach i równych odstępach między blokami.

  CV powinno się składać maksymalnie z 2 stron. Jeśli nie posiadasz wprawy w obsługiwaniu edytorów tekstu, to polecamy poprosić kogoś o pomoc. Czym lepiej Twoje CV wygląda, tym większe są Twoje szanse na zdobycie pracy.

 2. Na początku oczywiście wpisujemy dane podstawowe: imiona oraz nazwisko, datę i miejsce urodzenia; dane kontaktowe: adres zamieszkania, nr tel komórkowego oraz adres e-mail.
  • Następnie, jeśli nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia, wypiszmy swoje osiągnięcia dotyczące wykształcenia oraz sukcesów z nim związanych. A jeśli posiadamy skromne doświadczenie, napiszmy o nim zaraz po wykształceniu. Dla osób z doświadczeniem wskazane jest, aby nie pisać o wykształceniu zaraz na początku.
  • Jeśli posiadamy spore doświadczenie i możemy się pochwalić sukcesami zawodowymi, to napiszmy o tym w pierwszej kolejności. Należy wymienić okresy zatrudnienia w poszczególnych firmach czy instytucjach, ich nazwy oraz branże, i nazwy pełnionych stanowisk. W następnym wierszu, można krótko opisać zakres obowiązków lub podać najistotniejsze fakty. Nie należy przekraczać 3 wierszy w każdym opisie.

Następnie można zawrzeć informacje o certyfikatach i/lub uprawnieniach jeśli posiadamy (pamiętajmy napisać kto je wydał/nadał i do kiedy są ważne). Nazwa certyfikatu/uprawnień, organ wydający, data ważności.

W dalszej kolejności wpisujemy informacje dotyczące wykształcenia w analogiczny sposób, jak w przypadku doświadczenia: okres nauki, nazwa szkoły czy uczelni, specjalizacja lub tytuł naukowy. Możemy także wymienić szkolenia jakie przeszliśmy podczas kształcenia.

Dodajemy także informację na temat znajomości języków obcych w mowie i piśmie. Wymieniamy język i opisujemy jego stopień opanowania (np. j. angielski, w mowie dobry, w piśmie słaby). Tu należy pamiętać, że pracodawca szybko porówna, to co napisaliśmy z rzeczywistymi umiejętnościami podczas testu czy rozmowy. W tym punkcie szczególnie nie należy przesadzać w ocenie własnych umiejętności.

W dalszej części możemy napisać o naszych umiejętnościach oraz wiedzy, np. o: umiejętności obsługi dodatkowych urządzeń, umiejętności spawania innymi metodami, obsługi programów komputerowych, znajomości określonego rynku, znajomości przepisów prawa w określonej branży, itp. Pamiętajmy, aby w tym miejscu nie przesadzić z treścią. Nie wpisujmy w tym miejscu informacji, które nie będą istotne dla pracodawcy.

Można także napisać o własnych predyspozycjach i cechach osobowościowych, ważne aby nie przesadzić i nie wymieniać każdego w osobnym punkcie, tworząc listę składającą się z kilkunastu pozycji. Wystarczy wymienić 5 - 10 najistotniejszych cech po przecinku, nie tworząc listy.

Na końcu dokumentu lub w jego stopce, należy zawrzeć informację: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy, niezbędnych do realizacji rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

Jak napisać CV?

 • Polecamy pisać CV pod konkretną ofertę pracy i pracodawcę. Tzn. nie rozpisujmy się o umiejętności prowadzenia samochodu, jeśli oferta pracy dotyczy projektowania rurociągów lub nie piszmy o naszych umiejętnościach w projektowaniu stron www, jeśli aplikujemy na stanowisko murarza.
 • Nic tak nie irytuje pracodawcę, jak profil kandydata nie pasujący do wymagań opisanych w ofercie pracy. Jeśli nie spełniasz podstawowych kryteriów, nie aplikuj.
 • Nie podkolorowuj swojego CV, bo i tak na rozmowie kwalifikacyjnej lub najpóźniej podczas pracy wyniknie poważny problem.
 • Warto przed wysłaniem CV pokazać je przyjacielowi, czy poprosić o opinię kogoś z rodziny.
© 2009 - 2018 Snazzy Marketing Sp. z o.o. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Praca-Tech.pl - Pracuj Technicznie.
System do Zagranicznej Rekrutacji
Proszę czekać...