Rozmowa kwalifikacyjna - Interview - Praca-Tech.pl
 
strona głównaRozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Skoro kandydat został zaproszony na rozmowę, tzn. że co najmniej w minimalnym zakresie spełnia kryteria pracodawcy. W większości przypadków pracodawca zaprasza kilku kandydatów, aby mieć z kogo wybierać. Aby sprawić, żeby wybrał właśnie Ciebie, musisz się należycie przygotować.

  1. Przestudiuj ofertę pracy.
  2. Sprawdź, które z wymagań są Twoimi mocnymi stronami, a które słabszymi względem oferty. Skoncentruj się w rozmowie na elementach, które są Twoimi atutami, ale przygotuj się też, że pracodawca zapyta o wymagania, które nie koniecznie musisz spełniać w 100%. Staraj się przedstawić tak swoją osobę, aby nie ujawnić zbyt mocno słabszych stron, oraz pod żadnym pozorem nie kłam. Pracodawca jeśli jest dociekliwy, szybko się zorientuje zadając dodatkowe pytania w temacie. Jeśli spostrzeże nieprawdę, pomyśli że naciągasz swoje atuty do wymagań oferty pracy, szybko się do Ciebie zniechęci. Poza tym nie zdobędziesz jego zaufania, a w najgorszym przypadku je stracisz.

    Wydrukuj sobie ofertę pracy i na spokojnie przeanalizuj punkt po punkcie. Wypisz obok swoje plusy i minusy odnośnie oferty. Zaskoczysz pracodawcę, jeśli zaczniesz cytować punkty w ofercie pracy, uzupełniając je o własne doświadczenie i umiejętności.

  3. Rozmowa z pracodawcą.

Czym lepiej jesteś przygotowany, tym mniejszy stres, że pytania pracodawcy sprawią Ci problem.

Pracodawca zazwyczaj w pierwszej kolejności wypyta Cię o doświadczenie. Na pewno będzie mu zależało na doświadczeniu, które jest zbieżne z stanowiskiem pracy, na które kandydujesz. Przygotuj się dokładnie pod kątem swojego doświadczenia, przypomnij sobie wszystkie aspekty związane z pełnionymi funkcjami; zadania, zakres odpowiedzialności, sukcesy. Podkreślaj, to co może mieć wpływ na zdobycie pracy. Staraj się omijać tematy, w których nie jesteś mocny, gdy pracodawca spyta o nie wprost, lepiej jest nie koloryzować.

Pracodawca może też zapytać tradycyjnie o Twoje mocne i słabe strony, dlaczego zainteresowała Cię owa oferta pracy, jak radzisz sobie ze stresem, presją czy krytyką, jakie masz plany zawodowe na przyszłość, jakie cechy ludzkie uważasz za najbardziej wartościowe, dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Przygotuj się należycie także pod tym kątem, aby nie powiedzieć jakiegoś głupstwa lub zamilknąć na 20 sekund.

Staraj się być pewny tego co mówisz oraz jak to mówisz. Bądź przekonujący!

Pracodawca jeśli wymaga znajomości języka obcego, to z pewnością przeprowadzi krótką rozmowę, czy test. Przypomnij sobie zasób słów z konkretnej branży oraz poćwicz prezentację swojego doświadczenia w czasie przeszłym w wymaganym języku.

Nic tak bardzo nie irytuje pracodawcę, jak wygłoszenie monologu kandydata o ulubionych filmach, kolorach czy muzyce w języku obcym.

Pracodawca może poprosić o pytania, ewentualnie zapyta czy są jakieś niejasności. Na pewno po przeanalizowaniu szczegółów oferty przyjdzie Ci na myśl kilka pytań, warto je wtedy zadać. Można podpytać o etapy rekrutacji, jeśli nie zostały wcześniej zdefiniowane oraz o konkurencję. Podpytaj do kiedy możesz liczyć na decyzję ze strony pracodawcy.

Staraj się być pewny tego co mówisz oraz jak to mówisz. Bądź przekonujący!

Pracodawca jeśli wymaga znajomości języka obcego, to z pewnością przeprowadzi krótką rozmowę, czy test. Przypomnij sobie zasób słów z konkretnej branży oraz poćwicz prezentację swojego doświadczenia w czasie przeszłym w wymaganym języku.

Pamiętaj o stosownym ubiorze. Wiadomym jest, że nie na każdą rozmowę przychodzi się w garniturze, mimo to należy pamiętać o schludnym i czystym ubiorze.

Sprawdź na mapie papierowej lub internetowej lokalizację. Dowiedz się jak najłatwiej i na czas można tam dojechać. Spóźnienie może przekreślić Twoje szanse, nawet jeśli jesteś bardzo dobrze przygotowany.

© 2009 - 2018 Snazzy Marketing Sp. z o.o. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Praca-Tech.pl - Pracuj Technicznie.
System do Zagranicznej Rekrutacji
Proszę czekać...